Hamilelik testleri kadınların kanında veya idrarında, döllenmiş yumurta rahime yerleştiğinde vücut tarafından üretilen hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunu tespit ederler.

Kaç çeşit hamilelik testi var
Kan ve idrarın (ev testleri) kullanıldığı iki farklı hamilelik testi bulunmaktadır. Kan testleri idrar testlerine göre hCG hormonunu daha erken tespit eder.

Evde yapılan hamilelik testinin güvenilirliği

Evde kullanılan hamilelik testlerinin büyük bölümü hCG hormonunu idrar akışında tespit eder ve eğer sonuç pozitifse birkaç Dakika sonra beliren çizgiler veya semboller ile sonucu gösterir.

Bu tür testlerin büyük bölümünün kullanım talimatlarında sonuç ne çıkarsa çıksın birkaç Güniçinde ikinci bir test yapılması önerilmektedir.

Kullanmadan önce paketteki talimatları okuyun. Kontrol göstergesi bulunmayan testlerin sonuçları güvenilir değildir.

Evde yapılan hamilelik testi ne kadar güvenilir

Ev testlerinin doğruluğu yüksektir, ancak yine de içlerinde hamileliği daha erken gösterecek kadar hassas olanları bulunmaktadır.

Hamilelik halinde dahi testler Negatif sonuç verebilmektedir. Bu nedenle bir hafta kadar bekleyip test tekrarlanmalıdır.

 

Evde yapılan gebelik testi ne zaman sonuç verir

Ev testleri kaçırılmış bir adet döneminden sonraki ilk gün Pozitif sonuç gösterebilmektedir. Ama hemen hepsi bir hafta sonra hamileliği doğru şekilde tespit edebilmektedir.

Dikkat: Hamilelik testiniz evde pozitif sonuç verdiğinde hemen doktorunuzu arayıp randevu almalısınız.

Pek çok ilaç, uyuşturucu maddeler ve Alkol gibi etkenlerin hamilelik testi üzerinde etkisi yoktur. Ancak hCG içeren çeşitli ilaçlar yanlış sonuç alınmasına neden olabilir.

Hamilelik testleri ile ilgili yaşanan sorunlarda hekime başvurulmalıdır.